Istorie Decembrie 7, 2014

La 1 septembrie 1942 Parohia Ibănești este divizată în două parohii; pentru a doua parohie fiind numit preotul T. Moga, care în înțelegere, cedează locul preotului Dumitru Petraru.

Tot atunci preotul Dumitru Botez alege parohia formată din partea de sud, sud-est a satului Ibănești cu biserica „Înălțarea Domnului”, numită Parohia Ibănești, iar preotul Dumitru Petraru rămâne paroh al Parohiei Măgura, formată din partea de nord a satului Ibănești, cu biserica parohială „Sfinții Voievozi Mihail și Gavriil”.

Din anul 1968 Parohia Ibănești devine Parohia „Înălțarea Domnului”, iar Parohia Măgura devine Parohia „Sfinții Voievozi”.

La Parohia „Înălțarea Domnului” au mai funcționat preoții: Crețu Ioan, plecat profesor la Pomârla, absolvent al facultății de filologie în 1972, Șoptică Gh., Chira, Damian Teodor, Ciurciun Stelian și din septembrie 1999 Berechea Ovidiu. Neculai Roseti vistiernic cu soția sa Maria (Ghica), proprietarii moșiilor Ibănești și Cristinești, ctitoresc în anii 1839-1842 biserica „Sfinții Voievozi”, construcție masivă din cărămidă și piatră pe temelii de piatră, în locul unei bisericuțe din bârne, care a fost la nord-est, la circa 300 m. Biserica are zid înconjurător în lungime de 200 m construit în aceeași perioadă.

În anul 1900 moșia Ibănești trece în proprietatea lui Gh. Gh. Burghelea, avocat din Dorohoi, care renovează și îmbogățește patrimoniul bisericii, iar la resfințire biserica ctitorită de familia Roseti cu hramul „Sfinții Voievozi”, primește hramul „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”.

Biserica nu păstrează pentru mult timp noul patron, căci în preajma anului 1920 se revine la cel inițial; Sf. Voievozi.

La împroprietărirea clăcașilor din 1864-1865 la Ibănești preoții Toader Foca și Gheorghe Teodorescu primesc în folosință câte opt fălci și jumătate fiecare, alături de aceștia aici se aflau și „preoți peste completare: Ioan Jâjâie, Aftanasie Străchinescu, preotul Gheorghe (?), diaconul Vasile Teodorescu.

Din anul 1869 paroh a fost preotul C. Străchinescu urmat de preotul Grigore Răileanu, hirotonit în 1879, care era paroh la Ibănești și în 1910.

În 1874 paroh la biserica „Sfântul Nicolae” preotul Gh. Gherasim, iar la „Sfinții Voievozi”, preotul C. Străchinescu.

În anul 1930 era paroh la Ibănești preotul Dimitrie Botez licențiat în teologie, hirotonit în 1906 (venit de la Hănești), era o singură parohie.

După divizarea parohiei de la 1 septembrie 1942, partea de nord, nord est a satului cu biserica Sf. Voievozi devine Parohia Măgura cu preotul paroh Dumitru Petraru.

În anul 1968 Parohia Măgura își schimbă numele, Parohia „Sfinții Voievozi Mihail și Gavriil” – Ibănești.

După preotul Dumitru Petraru, pensionat în 1982, vine paroh preotul Saucă Dumitru, pentru perioada 17 octombrie 1982 – 14 iulie 1985, urmat de preotul Berbeci Cristian, în perioada 21 septembrie 1986-1992, apoi preotul Vieru Ionel, septembrie 1994 – martie 1995 și din 15 decembrie 1996 vine paroh preotul Mihai Ștefan-Bogdan.